Radni jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok staroście oraz Zarządowi Powiatu Wysokomazowieckiego.
Dziś, 24 czerwca odbyła się XX sesja Powiatu Wysokomazowieckiego. Najważniejszym punktem obrad było głosowanie nad przyznaniem absolutorium z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2025 rok. Zanim jednak doszło do tego punktu, starosta Bogdan Zieliński przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu w okresie międzysesyjnym.
W trakcie swojej wypowiedzi pogratulował radnemu Powiatu Wysokomazowieckiego - Dariuszowi Góralczykowi - który w ubiegłym tygodniu podczas gali w Pałacu Prezydenckim otrzymał tytuł Wicemistrza Krajowego AgroLigi 2025 w kategorii Rolnicy.
Podziękował także wszystkim, którzy w minioną niedzielę wzięli udział w uroczystościach 85. rocznicy ostatniej wywózki mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego na Sybir.
Starosta mówił także o planach zagospodarowania dawnej siedziby Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem.
Przed głosowaniem starosta Bogdan Zieliński przedstawił raport o stanie powiatu za 2025 rok. Mówił m.in. o środkach poniesionych na inwestycje, porównując to z nakładami sąsiednich powiatów.
- Był to rok rekordowy, jeżeli chodzi o wysokość nakładów, środków, przeznaczonych na inwestycje. Jesteśmy powiatem, który zawsze do inwestycji przywiązywał szczególną wagę. Rozwijamy się w sposób taki, który gwarantuje przynajmniej częściowe zadowolenie większości naszych mieszkańców. Żyjemy i funkcjonujemy dla tych mieszkańców - mówił starosta. - W roku ubiegłym wydaliśmy na inwestycje prawie 78 mln złotych. Każdy z mieszkańców może powiedzieć - dużo i mało - w zależności od tego na kogo trafi. Chciałbym się odnieść do tego, jak to wygląda na tle innych powiatów. I tak, powiat, który jest dla nas porównywalny, a na dodatek jest sąsiednim powiatem, czyli powiat bielski w roku ubiegłym wydał 27,2 mln zł. Powiat augustowski, który również jest w naszej kategorii - 24,1 mln zł. Co więcej, powiat białostocki, który jest hegemonem, ponieważ my mamy 53 tys. mieszkańców, natomiast powiat białostocki ma 160 tys. mieszkańców, wydał na inwestycje łącznie 80,3 mln zł. Więcej od nas, ale biorąc pod uwagę potencjał to jakby inaczej jest to sformatowane - tłumaczył Bogdan Zieliński.
Reklama
Dużą część swojej wypowiedzi poświęcił sytuacji szpitala i opieki zdrowotnej naszego mieszkańców powiatu.
- Nasz szpital w ostatnim roku miał naprawdę dobrą passę, ale też miał w swoim działaniu trudne chwile. Chwile, w którym jeden z oddziałów nagle opustoszał. [...] Z tego trudnego momentu udało nam się wyjść w sposób niemal modelowy, taki, jaki inni mogliby tylko pomarzyć o tym, zresztą my o tym też mogliśmy tylko pomarzyć do czas realizacji. W szpitalu powiatowym nagle przybywa dwóch specjalistów z tytułami profesorskimi. Nigdy w historii w tym szpitalu takie osoby nie pracowały - mówił starosta.
Reklama
W swojej wypowiedzi starosta poruszał także tematy infrastruktury drogowej, sytuacji w oświacie, opiece społecznej czy bezpieczeństwie obywateli.
Radni jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu wotum zaufania Zarządowi Powiatu Wysokomazowieckiego, a następnie o przyznaniu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok.
- Bardzo serdecznie w swoim imieniu, a także w imieniu kolegów z zarządu powiatu chciałbym podziękować za absolutorium z wykonania budżetu, zatwierdzenie sprawozdania, a później udzielenie absolutorium. Cenię sobie to, że my tutaj spotykamy się w siedemnaścioro radnych i wypracowujemy najlepsze rozwiązania, jakie są możliwe. Dla mnie to naprawdę wielki zaszczyt móc pracować w takim składzie - mówił po głosowaniu starosta Zieliński.
Reklama
W dalszej części obrad radni przyjęli kilka uchwał dotyczących szpitala:
Radni przyjęli także uchwały:
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze